do roku 2022
do roku 2022
24
rodzaje sekcji z zakresu edukacji kulturalnej
357
uczestników zajęć edukacyjnych i zespołów
3
kluby tematyczne
11
koncertów
17
spektakli dla dzieci, młodzieży i dorosłych
9
wystaw
74
pokazy filmowe
13
warsztatów artystycznych
14.05.2023 r.
Jarmark Kultury Urzecza to wydarzenie plenerowe, które prezentuje historię i kulturę nadwiślańskiego mikroregionu Urzecze, rzemiosło, sztukę, muzykę, tańce, kuchnię oraz zanikające zawody typowe dla tego mikroregionu. Po raz drugi Jarmark zorganizowany został w samym sercu Konstancina-Jeziorny w Parku Zdrojowym, co zaprocentowało przyciągnięciem szerszej publiczności.
Na plenerowej scenie wystąpiły zespoły prezentujące muzykę regionalną i folkową: Małe Piskorze, Łurzycanki, Sołtysi, Przepióreczka, Jarzębina Czerwona, Urzeczeni, Wilanowska Orkiestra Dęta z zespołem 30 Plus. Gwiazdą Jarmarku był zespół Łysa Góra – akustycznie, który wykonał autorskie kompozycje inspirowane kulturą ludową. Dużą widownię zgromadził spektakl plenerowy dla najmłodszych „Wars i Sawa” – Teatru Igraszka.
Wydarzeniu towarzyszyły liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych: binduga – rekonstrukcja siedliska flisackiego z dymiącymi kociołkami, kuchnia Urzecza, przejażdżki tradycyjnymi łodziami pychówkami, a także warsztaty ginących zawodów; wycinanki i plecenia wianków oraz warsztaty dla dzieci;
Podczas Jarmarku można kupić wiele regionalnych produktów, lokalne przysmaki i wyjątkowe rękodzieło.
Jarmark Kultury Urzecza współfinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Frekwencja: 1500 uczestników
03-04.06.2023 r.
Dni Konstancina to doroczne święto gminy Konstancin-Jeziorna, którego wyjątkowa formuła przyciąga nie tylko mieszkańców, ale też kuracjuszy i licznych turystów. To wydarzenie wyróżnia połączenie tradycji nawiązującej do początków letniska z nowoczesnością. W 2023 r. Dni Konstancina – Piknik Retro przygotowane zostały w stylu belle epoque. Święto miasta gwarantuje różnorodną, rodzinną rozrywkę, koncerty znanych artystów, spektakle, wystawy, a także promuje historię, zabytki i walory turystyczne Konstancina-Jeziorny.
W 2023 r. na scenie w Amfiteatrze wystąpili: Kwartet TheTonacja, Iluzjonista Maciej Piskorz, Młodzi Artyści Konstancina, „Hugonetki znad Jeziorki” – piosenka kabaretowa – studio piosenki KDK, Cafe Cabaret Trio, „Opera jest kobietą” – zespół Bellcanti, Koncert LemON. Na drugiej scenie plenerowej w altanie Teatr Klasyki Polskiej zaprezentował spektakl „Śluby Panieńskie”.
W programie znalazły się liczne plenerowe atrakcje w stylu retro: Piknik Retro belle epoque oraz tworzenie żywego obrazu, spotkanie z Tomaszem Lachowskim, autorem albumu „Konstancin-Jeziorna – obrazy z przeszłości”, Mecz Retro Piłki Nożnej, krykiet, boule, „Walce, walczyki…” pokaz i warsztaty tańca z epoki Weroniki Olczyk i Przemysława Czarneckiego, Bal Apaszów – potańcówka z Kapelą Spalską, loty Balonem, pokaz modeli pływających. Konkurs na Retro Latawiec, prezentacja zabytkowych samochodów, Fotoplastikon, Atelier Fotograficzne, Belle Époque – sztuka makijażu, a także warsztaty retro: Pocztówka z epoki, Zrób swoją zazdrostkę oraz zabawy i animacje retro dla dzieci
Na gości czekały także rodzinne warsztaty szachowe i spotkanie z Patrykiem Łagowskim – międzynarodowym mistrzem szachowym, gry i konkursy sportowe dla dzieci.
Podczas Dni Konstancina otwarte zostały dwie wystawy fotografii - w galerii Hugonówki mała retrospektywa wybitnego fotografa „Wojciech Druszcz – Obiektywnie”, a Parku Zdrojowym ekspozycja plenerowa „Moja własna historia” Roberta Czułby.
Frekwencja: 7 000 uczestników
16.07.2023 r.
Jazz Zdrój Festiwal to wyjątkowe wydarzenie muzyczne poświęcone pamięci wybitnego jazzmana, Louisa Armstronga. Festiwal jest jedną z największych imprez tego typu na Mazowszu i w 2023 r. obchodził 10. Jubileusz swojego istnienia. Podczas każdej edycji króluje klasyczny jazz, nawiązujący do czasów powstania letniska.
25.06-09.09.2023 r.
Konstanciński Dom Kultury w okresie wakacyjnym przygotował 20 bezpłatnych koncertów na scenie Amfiteatru i Altany oraz propozycje łączące kulturę z aktywnością fizyczną. Na wszystkich spragnionych ruchu i świeżego powietrza czekały potańcówki i zajęcia jogi.
Letni Sezon Artystyczny otworzył 25 czerwca koncert Antka Soyki z zespołem. Podczas Letniego Sezonu Artystycznego wystąpili:
Michał Sołtan
Ulicami Paryża – Ygor Przebindowski & Aleksander Kabaciński
Zespół Nieważne
Folkowe podróże – Aleksander Kabaciński & Joanna Young
Dwukropek Szymborskiej – Ygor Przebindowski & Dominika Ostałowska
Szalone Lata Polskiego Big Beatu – Accoustic Warsaw Band
Klaudyna & Best Time
Wilanowska Orkiestra Dęta Rozrywkowo
KOBIETY 44. Powstanie warszawskie oczami jego uczestniczek
zespół Powolno
Klint
Big Band Rondo – koncert okolicznościowy z okazji Święta Wojska Polskiego
Piotr Budniak Essential Groupe
Opera & Musical na wynos
Wojtek Ezzat
Ciepłe Popołudnie
8 i 9 września na zakończenie Sezonu koncerty w Amfiteatrze i Altanie zagrała Banda Musicale Cittadina di Pisogne - włoska orkiestra z Pisogne – partnerskiego miasta Konstancina-Jeziorny od ponad 30 lat.
Letni Wieczór Filmowy
Cykl „Letni Wieczór Filmowy” to wakacyjne piątki pełne niespodzianek dla dzieci i widzów dorosłych. W sali widowiskowej KDK odbyły się cztery pokazy filmowe o zróżnicowanej tematyce: komedia, dramat, kryminał oraz dwa seanse dla dzieci.
Frekwencja: 415 uczestników
Joga w plenerze
Zajęcia odbywały się w Parku Zdrojowym na polanie przy Hugonówce przy rzeźbach Beaty Czapskiej Wilki. Zajęcia, Skierowane były zarówno do doświadczonych, jak i początkujących, bez ograniczeń wiekowych, cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Roztańczona Hugonówka
Potańcówki w altanie przy Hugonówce, organizowane w każdy letni weekend, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem miłośników tańca. Uczestniczyli w nich mieszkańcy gminy i kuracjusze. Potańcówki przygotowane były z indywidualnymi, wiodącymi tematami muzycznymi, co miało też wartość edukacyjno-kulturoznawczą. Uczestnicy tańczyli m.in. przy najpiękniejszych polskich melodiach, szlagierach lat 60. i 70., przebojach muzyki filmowej, popularnych ludowych utworach, latynoskich rytmach salsy, samby, cha-chy czy bachaty.
Frekwencja:
koncerty: 3560 uczestników
pokazy filmów: 415 uczestników
potańcówki: 400 uczestników
joga: 415 uczestników
w sumie: 4790
09-10.09.2023 r.
Przez dwa dni trwania festiwalu znów była okazja, by odwiedzić najpiękniejsze miejsca i poznać wyjątkowe osoby związane z jedynym uzdrowiskiem na Mazowszu. Podczas Festiwalu Otwarte Ogrody uchylają się bramy i drzwi do zamkniętych na co dzień, często zabytkowych domów i ogrodów.W bogatym i różnorodnym programie z pewnością każdy znalazł coś dla siebie – dzieci, młodzież i dorośli.
W 2023 r. czekało aż 26 różnych bezpłatnych wydarzeń w tym m.in.: wystawy – malarstwa, rzeźby i archiwalnych fotografii; warsztaty; koncerty; spotkania autorskie oraz spacery z przewodnikiem śladami przeszłości. Wszystkie pozwoliły na twórcze spędzenie czasu w otoczeniu przepięknej, malowniczej przyrody.
Organizatorami festiwalu są Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego, gmina Konstancin-Jeziorna oraz Konstanciński Dom Kultury, a koordynatorką Hanna Budnicka. Festiwal Otwarte Ogrody jest współfinansowany przez gminę Konstancin-Jeziorna. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, oraz Ksawery Gut, starosta piaseczyński. Patronat medialny sprawują „Kurier Południowy” i „Przegląd Piaseczyński”.
06-08.10.2023 r.
Wrzosowiska - święto seniorów – służą aktywizacji i integracji środowisk seniorskich gminy Konstancin-Jeziorna oraz wymianie doświadczeń. W 2023 r., dzięki dofinasowaniu w ramach programu Mazowsze dla Seniorów, zorganizowany został bogaty, trzydniowy program. Konstancińscy seniorzy mieli okazję obejrzeć koncert zespołu „Krawiec Band” oraz uczestniczyć w licznych warsztatach rękodzielniczych i dietetycznych. Jak co roku w Przeglądzie Twórczości Artystycznej wzięli udział przedstawiciele lokalnych kół i stowarzyszeń, skupiających najstarszych mieszkańców gminy, zespoły artystyczne i indywidualni wykonawcy, którzy zaprezentowali się licznej publiczności. Weekend zakończył wieczorek taneczny.
Wydarzenie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla Seniorów 2023”.
Frekwencja: 280 osób.
27.09-01.10.2023 r.
W ramach VI Festiwalu Filmowego Maklaka i jego przyjaciół zaprezentowane zostały ponadczasowe filmy z udziałem Zdzisława Maklakiewicza oraz współczesnych twórców, których wyróżnia właściwe patronowi Festiwalu dystans, ironia oraz humor. Gościem honorowym ubiegłorocznej edycji był Jacek Bromski.
Ważna częścią programu były pokazy filmów konkursowych. W 2023 r. zgłoszone zostały 62 filmy młodych twórców, spośród których Jury pod przewodnictwem Tomasza Raczka wybrało te z największą dozą “ducha” Patrona Festiwalu. Jury przyznało cztery nagrody i trzy wyróżnienia.
Oprócz sekcji konkursowej w programie znalazły się filmy w reż. Jacka Bromskiego, filmy Studio Munka oraz dwa spotkania z twórcami: Henri Seroką, kompozytorem muzyki filmowej, i spotkanie z Jackiem Bromskim, które poprowadził Tomasz Raczek. Wydarzeniem niespodzianką był przedpremierowy pokaz pilota serialu „U Pana Boga w Królowym Moście” w reż. Jacka Bromskiego. Festiwal zakończyła Gala Finałowa i recital Jerzego Kryszaka.
Frekwencja: 1280 uczestników.
17.12.2023 r.
Pod koniec 2023 r. odbył się tradycyjnie Konstanciński Jarmark Świąteczny. Wśród licznych atrakcji znalazły się: kiermasz rękodzieła i ozdób świątecznych, spotkanie z Mikołajem i Stworem Głodomorem, szczudlarze, warsztaty dla dzieci oraz miejska wigilia.
Celem funkcjonowania Muzeum jest zachowanie i udostępnienie szerokiej publiczności zbiorów wycinanki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem wycinanek z terenów nadwiślańskich Mazowsza. Wystawa prezentuje tradycyjną sztukę polską jako oryginalny i wartościowy zasób motywów i form artystycznych, które mogą stanowić źródło inspiracji dla wielu dziedzin artystycznych.
Muzeum posiada największą w Polsce i unikatową w skali świata kolekcję wycinanek zawierająca ponad 3500 obiektów, w tym 2500 wycinanek zgromadzonych przez Antoniego Śledziewskiego – znanego filologa i badacza folkloru. Kolekcja jest przez cały czas wzbogacana m.in o spuściznę po Marii Gleń przekazaną przez syna, Adama Glenia, wycinanki Czesławy Kaczyńskiej m.in wielkoformatowa, 2 metrowa leluja; darowizny Państwa Staśkiewiczów m.in. licząca prawie 100 lat wycinanka Stanisławy Staśkiewicz, matki darczyńcy Wincentego Staśkiewicza oraz autorskie wycinanki Pana Wincentego i jego żony Cecyli. Ważną częścią kolekcji są artefakty związane z fabryką papieru m.in zabytkowe dokumenty, sita. Interesującym eksponatem w kolekcji jest makieta Fabryki Papieru, którą stworzyli jej pracownicy w 1985 r. Odrestaurowana makieta została przekazana Muzeum w depozyt przez firmę Arche.
Przestrzeń przeznaczona na wystawę stałą ma powierzchnię 123 m² i jest podzielona na 3 główne bloki tematyczne:
Historia konstancińskiej Fabryki papieru i jej związek z rozwojem wycinanki na Urzeczu,
Geneza, rozwój i pogłębiona historia wycinanki,
Wycinanka w Polsce, formy i motywy z podziałem na regiony: Powiśle garwolińskie, Kołbiel, Garwolin, Kurpie – Puszcza Zielona, Kurpie – Puszcza Biała, Rawa, Opoczno, Wolbórz, Łowicz, Sanniki i Sieradz (prezentujemy ponad 100 oryginałów lub replik wycinanek – ze względu na wymogi konserwatorskie oryginały muszą być rotowane).
Ekspozycja, oprócz samych wycinanek prezentuje liczne historyczne dokumenty, wydawnictwa i inne przedmioty, m. in. oryginalne nożyce do strzyżenia owiec, którymi do dziś posługują się najbardziej znane i cenione wycinankarki.
Materiały ekspozycyjne uzupełniają 3 filmy:
„Zaczęło się w Jeziornie” – historia konstancińskiej Fabryki Papieru oraz jej wpływu na pojawienie się sztuki wycinanki na Urzeczu,
Historia wycinanki od jej początków w Chinach, poprzez rozkwit w XIX-wiecznej Polsce, po współczesny design inspirowany wywodzącymi się z niej motywami,
O formach i motywach polskiej wycinanki z praktycznym pokazem tej sztuki.
24 czerwca 2023 r. odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Wycinanki, prowadzonego przez Konstanciński Dom Kultury.
Otwarcie było zakończyło realizowany od 2017 r. projekt Muzeum Wycinanki w ramach programu RPO WM 2014-2020. Inwestycja uzyskała 2.5 mln zł unijnego dofinansowania na rewitalizację Domu Ludowego i stworzenie w tym zabytkowym budynku innowacyjnego obiektu. Całkowity koszt realizacji projektu wynosił 5.696,405 zł, z czego wkład własny wynosił 3.128.636,42 zł. Na ukończenie wystawy głównej KDK pozyskał środki w Fundacji Most the Most w wysokości 200.000,00 zł.
Na otwarcie Muzeum Wycinanki KDK przygotował bogaty dwudniowy program obejmujący oprowadzanie po wystawie, warsztaty, animacje i koncerty. Warsztaty poprowadziły mistrzynie wycinankarstwa z regionu Kurpi Puszczy Zielonej. Również duże zainteresowanie wzbudziły warsztaty i animacje związane z papierem (czerpanie papieru, origami, powietrzna wycinanka) oraz kulturą ludową (ludowe panienki, lepienie z gliny, gra terenowa „na tropie kogutka”). Na scenie wystąpili m.in. duet muzyki tradycyjnej Sebastian Pikula i Jakub Cieśla oraz Kapela Niwińskich. Można także było spróbować specjałów lokalnych kuchni.
W otwarciu wzięli udział przedstawiciele władz Mazowsza i Gminy Konstancin-Jeziorna, instytucji kultury, darczyńcy, partnerzy, sponsorzy, przyjaciele Muzeum oraz mieszkańcy Konstancina-Jeziorny.
Jednym z najważniejszych zadań Muzeum jest działalność edukacyjna, którą rozpoczęto jeszcze przed oficjalnym otwarciem wystawy stałej we wrześniu 2022 r. Jest to różnorodna oferta skierowana do szkół i mieszkańców gminy: lekcje muzealne, warsztaty, pokazy filmów etno. Program został doceniony główną nagrodą plebiscytu Perła Mazowsza - konkursu organizowanego przez Przegląd Piaseczyński. W 2023 r. prowadzone były lekcje muzealne i warsztaty wycinankarskie dla szkół, przedszkoli, stowarzyszeń, Klubów Seniora i innych grup zorganizowanych.
Lekcje muzealne
W trakcje lekcji muzealnych uczestnicy poznawali historię wycinanki oraz Fabryki Papieru w Konstancinie-Jeziornie i jej związku z wycinanką na Urzeczu. W praktycznej części uczyli się wycinać charakterystyczne formy i motywy z najbardziej znanych regionów naszego kraju. Oferta lekcji jest dostosowywana do wieku i umiejętności grupy. Od stycznia do grudnia 2023 r. przeprowadzonych zostało 71 lekcji muzealnych, w których brało udział średnio 22 uczestników; łącznie w lekcjach muzealnych wzięło udział 1562 osób.
Otwarte Popołudnia
styczeń - grudzień 2023 r.
Bezpłatne warsztaty wycinankarskie organizowane w Muzeum przez cały rok raz z tygodniu. Program skierowany jest przede wszystkim do mieszkańców Konstancina-Jeziorny, ze szczególnym uwzględnieniem dzielnicy Mirków. Jednak w zajęciach brały udział również osoby spoza gminy Konstancin-Jeziorna i goście z zagranicy. W 2023 r. odbyło się 20 takich spotkań.
Noc Muzeów
W ramach Nocy Muzeów w Muzeum Wycinanki zorganizowane zostały otwarte warsztaty i lekcje muzealne, przybliżające uczestnikom historię i praktykę sztuki wycinankarskiej.
Muzeum Wycinanki nie ogranicza swojej działalności do siedziby Muzeum. W 2023 r. uczestniczyło w szeregu wydarzeń w Konstancinie-Jeziornie i Warszawie, podczas których promowało swoją działalność, edukowało w zakresie historii wycinanki oraz prowadziło warsztaty wycinankarskie.
Inne wydarzenia:
Międzynarodowe Targi Turystyczne Pałac Kultury i Nauki,
13. Forum Rozwoju Mazowsza, Stadion Legii,
Dni Konstancina - Park Zdrojowy Konstancin-Jeziorna,
Święto Wisły organizowane przez miasto stołeczne Warszawa i „Dzielnicę Wisła” Płyta Desantu, Warszawa,
Dożynki gminne w Kawęczynku,
Królewski Festiwal Rzemiosł w Wilanowie,
Jarmark Świąteczny w Atrium Promenada.
Goście zagraniczni
Konstancin-Jeziorna prowadzi aktywną współpracę międzynarodową z miastami partnerskimi. W 2023 r. Muzeum zwiedziły:
delegacja z francuskiego miasta Saint-Germain-en-Laye,
delegacja i członkowie orkiestry z włoskiego Pisogne,
przedstawiciele Rotary Club, Saint-Germain-en-Laye,
grupa szkolna z niemieckiego Denzlingen (w ramach wymiany z miastami partnerskim),
grupa wymiany szkolnej z Pisogne (Włochy) i SP nr 4 w Słomczynie,
wycinankarka z Litwy.
wystawa stała - ponad 1000 indywidualnych zwiedzających (24 czerwca - 31 grudnia)
Noc Muzeów - 140 zwiedzających
567 gości z zagranicy
otwarcie Muzeum - 1500 gości
lekcje muzealne - 1562 uczestników
warsztaty w Muzeum - 240 uczestników
warsztaty promujące Muzeum na poza siedzibą - 567 uczestników
Wirtualne Muzeum Konstancina to projekt dotyczący historii Konstancina-Jeziorny, obszaru o niezwykle ciekawej i złożonej przeszłości i kulturze. Celem projektu, istniejącego od 2012 r. jest gromadzenie wszelkiego rodzaju wiedzy, dokumentów, map, fotografii, opracowań, a także nie publikowanych do tej pory wspomnień i relacji przechowywanych w prywatnej pamięci i domowych archiwach. W ramach projektu organizowane są spotkania historyczne i wystawy, a także wydawane publikacje na temat historii Konstancina. W 2015 r. na bazie zebranych materiałów powstała sala muzealna a w niej wystawa pt. Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Konstancina-Jeziorny będąca zalążkiem przyszłego Muzeum Konstancina.
Jednym z elementów projektu jest też strona internetowa powstała z inspiracji lokalnych organizacji pozarządowych - Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina oraz Koła Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny. Realizatorem strony jest Konstanciński Dom Kultury.
Na stronie znajdują się informacje o historii terenów wchodzących w skład Konstancina-Jeziorny, o ludziach, którzy tu mieszkali, a także o niepowtarzalnym dziedzictwie architektonicznym - zbiorze willi, kościołów, budynków rolnych i przemysłowych oraz założeń urbanistycznych powstałych na przestrzeni ponad stu minionych lat.
Materiały są i będą systematycznie gromadzone także przez organizację kwerend i spotkań na temat historii i kultury Konstancina-Jeziorny. W ramach projektu podejmowana jest współpraca z badaczami - historykami, historykami sztuki i literatury, kulturoznawcami, muzykologami, antropologami i etnografami.
KDK w 2023 r. konsekwentnie rozbudowywał kolekcję przyszłego Muzeum Konstancina-Jeziorny (powstającego na I piętrze Willi Kamilin przy ul. Józefa Piłsudskiego 42). W 2023 r. do zbiorów KDK pozyskane zostały następujące obiekty:
Materiały archiwalne i dokumenty dotyczące historii Konstancina-Jeziorny, historii Uzdrowiska Konstancin oraz działalności Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego zebrane w formie trzynastu segregatorów, trzech albumów z fotografiami oraz dwóch płyt CD. Dar dr Czesławy Gasik, Prezes Honorowej Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego,
Ozdobna XIX- wieczna tkanina, pokryta haftem złotą nitką na jedwabiu; egzemplarz Tygodnika Ilustrowanego z 1902 r.; egzemplarz czasopisma „Świat” z 1917 r. oraz trzy talerze fajansowe z pensjonatu „Roma” w Skolimowie. Dar Andrzeja Krzyżanowskiego,
Dwie srebrne łyżeczki sprzed 1939 r. Dar Agnieszki Piotrowskiej.
Koncerty
Koncert noworoczny Monika Borzym - Liczba widzów: 210
Stanisława Celińska z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko - Liczna widzów: 250
Koncert Leny Piękniewskiej upamiętniający Bohaterki i Bohaterów Getta Warszawskiego - Liczba widzów: 150
Wiosenne melodie na skrzypce i fortepian - Koncert w wykonaniu Galiny Uszakowej (fortepian) oraz Vladimira Galiczenko (skrzypce) - Liczba widzów: 80
„Dalida - pieśń miłości”- recital Justyny Bacz - Liczba uczestników: 256 osób
Koncert Jazzowy „100 lat jazzu i jego oblicza” Wojciech Łuczniewski, Igor Falecki, Mateusz Kaszuba, Maciej Baraniak, Ignacy Wendt - Liczba uczestników: 250
Koncert zaduszkowy „Pamięci Artystów, którzy odeszli" zespołu Accoustic Warsaw Band - Liczba uczestników: 180
„Pieśni Niepodległości” Konstanciński Chór Kameralny - Liczba uczestników: 252
„Reagguy – pokaż uczucia” zespół Reagguy - Liczba uczestników: 185
„Muzyka trzech wieków” Władymir Galiczenko i Galiny Uszakowa - Liczba uczestników: 110
„Magiczny czas” Konstanciński Chór Kameralny - Liczba uczestników: 252
spektakle
“Sielska wpadka” - Liczba widzów: 260
“Ginczanka. Przepis na prostotę życia.” - Liczba widzów: 95
“Krzesło” - Liczba widzów: 260
“Śluby panieńskie” - Liczba widzów: 160
“A miał być cud” - Liczba widzów: 160
“Komedia z dreszczykiem” - Liczba widzów: 245
“Mężczyzna do wzięcia” - Liczba widzów: 260
“Boski Elwiro” - Liczba widzów : 122
“Tajemnica 16. piętra” - Liczba widzów:252
„Ślady na śniegu” - Liczba widzów: 230
“Tajemnica nocnego tramwaju” - Liczba widzów: 230
“Kropka, Kreska i Przyjaciele – W ogrodzie i w lesie” - Liczba widzów: 173
“Tararysiapaty, czyli jak Ryś wpadła w tatapaty” - Liczba widzów: 240
“Szare miasta” - Liczba widzów: 240
“Królowa Śniegu” - Liczba widzów: 580
Spektakle profilaktyczne
Dzięki pozyskaniu przez KDK dotacji celowej było możliwe zaprezentowanie konstancińskiej młodzież szkolnej spektaklu „Działka” i musicalu „Naprawczak”, które podejmowały problematykę uzależnień i społecznej reakcji na chorobę. Problematyka obu przedstawień bardzo poruszyła widownię, a ze względu na ogromne zainteresowanie zostały one pokazane dwukrotnie.
Wartości wychowawczo-profilaktyczne spektakli: uświadomienie zagrożenia dla zdrowia wynikającego z picia alkoholu, sięgania po różnego rodzaju środki psychoaktywne, dopalacze, konsekwencji bezmyślnego korzystania z łatwo dostępnych środków farmaceutycznych, kierowania się powszechnie akceptowalnymi wartościami społecznymi w budowaniu swojej pozycji w grupie, wzmacnianie wagi osobistego wyboru w preferowaniu zachowań i postaw pozytywnych, z podkreśleniem praktycznego zastosowania pojęcia asertywności.
Frekwencja: ponad 800 osób
Oferta świąteczna – spektakl i film dla szkół
W grudniu KDK zrealizował dwa wydarzenia dedykowane dzieciom z konstancińskich szkół. Spektakl na podstawie baśni "Królowa Śniegu" dedykowany przedszkolakom i uczniom klas 0-IV. Dla starszych dzieci był seans filmowy „Mikołaj w każdym z nas 2”. W wydarzeniach uczestniczyło 170 dzieci z okolicznych szkól i przedszkoli.
wystawy
”WTEDY. ZAWSZE.NIGDY.” Justyna Kosińska TKANKA
Wystawa malarstwa Marty Czok “O nas”
“Wojciech Druszcz - Obiektywnie”
“Sławomir Szereda Rysunek”
Agnieszka Słodkowska „Światło i kolor. Malarskie opowieści o ludziach, miejscach i przedmiotach.”
“Koloryt Ghany w malarstwie T.T. Blanksona” (Tony Tetteh Blankson)
"Proces tworzenia" Pracownia prof. Stanisława Baja i dr. Aleksandra Ryszki oraz studentek i studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych
KONSTANCIN-JEZIORNA W FOTOGRAFII JERZEGO BIERNACKIEGO 1920-1930 - Ogród willi Kamilin