BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE
Wydatki zrealizowane w ramach bezpieczeństwa publicznego w 2023 r.:
7 741 812 zł
-29,33%
do roku 2022
W 2023 r. Gmina Konstancin-Jeziorna przeznaczyła 7.741.812,00 zł na wydatki związane z bezpieczeństwem publicznym i ochroną przeciwpożarową. Największą część środków przekazano na finansowanie straży gminnej (36,37%).
Kierunki wydatkowania środków w ramach bezpieczeństwa publicznego w 2022 r. przedstawiono poniżej.
Bezpieczeństwo w Gminie Konstancin-Jeziorna w 2023 r.
DZIAŁALNOŚĆ STRAŻY MIEJSKIEJ w Konstancinie-jeziornej
4 300
Liczba odebranych zgłoszeń w 2023 r.
637
Liczba udzielonych pouczeń w 2023 r.
90
Liczba wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego w Piasecznie w 2023 r.
1 065
Liczba mandatów karnych nałożonych w 2023 r.
30
Liczba kontroli środowiskowych w 2023 r.
14
Liczba strażników realizujących zadania patrolowo-inwestycyjne w 2023 r.
Istotnym elementem wsparcia działań służb municypalnych jest stale rozbudowywany monitoring miejski, którego centrum znajduje się w siedzibie straży przy ul. Warszawskiej 32. Obecnie jest to 127 kamer monitorujących zarówno najważniejsze ciągi komunikacyjne, jak i obiekty użyteczności publicznej w mieście i sołectwach. Ponadto operatorzy całodobowo przyjmują zgłoszenia mieszkańców, których realizację zlecają strażnikom, a w nocy przekazują policji. Wzorowo układała się współpraca z policją. W miarę możliwości kadrowych oraz bieżących potrzeb wielokrotnie organizowane były wspólne zabezpieczenia i służby funkcjonariuszy obu formacji m.in. na gminnych uroczystościach, imprezach sportowych i kulturalnych. Ponadto straż prowadziła liczne spotkania, działania profilaktyczno-edukacyjne w szkołach i przedszkolach. Ze swoim mobilnym miasteczkiem ruchu drogowego uczestniczyła w wielu imprezach plenerowych, przeprowadziła też gminne egzaminy praktyczne na kartę rowerową.
W połowie listopada 2023 r. do jednostki trafił nowy radiowóz. Spełnia on wszystkie wymagania dotyczące pojazdów uprzywilejowanych. W razie potrzeby samochód służyć będzie także do transportu ujętych celem przekazania Policji. Na dachu radiowozu zamontowano nowoczesne urządzenie do pomiaru zanieczyszczeń powietrza, które umożliwia szybkie wykrycie źródeł emisji m.in. pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 oraz gazów zawierających trujące związki. Tam, gdzie urządzenie wykazuje przekroczenie norm pyłów zawieszonych oraz szkodliwych związków, strażnicy podejmują interwencję i kontrolują paleniska domowe.
Telefon alarmowy Straży Miejskiej obsługiwany jest 24 godziny na dobę, w tym czasie z numeru korzysta od kilkunastu do kilkudziesięciu osób dziennie.
Niezależnie od nałożonych 1.065 mandatów karnych na łączną kwotę 139.700 zł. Strażnicy zastosowali 637 pouczeń. Asystowali przy czynnościach pracowników Urzędu i Policji w 83 przypadkach. Podjęli też 650 interwencji wobec rannych, bezdomnych czy porzuconych zwierząt. Ponadto, strażnicy patrolujący ulice i drogi ponad 120 razy interweniowali w przypadkach dewastacji i uszkodzeń, mienia publicznego dotyczących m.in.: wybitych lub uszkodzonych szyb w wiatach przystankowych – 45 zgłoszeń (5 zgłoszeń mieszkańców, 40 własnych strażników); znaków drogowych – 73 zgłoszenia (5 zgłoszeń mieszkańców, 68 zgłoszeń własnych); wyrw w jezdniach – 24 zgłoszenia (11 zgłoszeń mieszkańców, 13 własnych strażników). Ponadto spowodowali usunięcie 19 wraków pojazdów znajdujących się na terenie gminy Strażnicy miejscy sprawdzali też, czym mieszkańcy palą w piecach. Przeprowadzono 30 kontroli –zarówno doraźnych, na zgłoszenie, jak i własnych – palenisk, przydomowych kotłowni oraz nieruchomości.
DZIAŁALNOŚĆ Ochotniczych straży pożarnych
Gmina Konstancin-Jeziorna zapewnia gotowość bojową jednostkom OSP realizując wyznaczone zadania wynikające z ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Na terenie Gminy występuje dziewięć jednostek OSP:
OSP Konstancin-Jeziorna,
OSP Bielawa,
OSP Skolimów,
OSP Kawęczynek,
OSP Słomczyn,
OSP Cieciszew,
OSP Gassy,
OSP Opacz,
OSP Czernidła.
OSP Konstancin-Jeziorna, Bielawa i Kawęczynek od kilku lat są wpisane i działają w strukturach "Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego”. Jednostki te działają nie tylko na terenie gminy Konstancin-Jeziorna ale także w całym powiecie i poza powiatem. Jednostki OSP z KSRG wyposażone są w niezbędny sprzęt ratowniczo-gaśniczy oraz posiadają sprzęt niezbędny do usuwania innych miejscowych zagrożeń.
W ramach przyznanych środków finansowych w budżecie Gminy Konstancin-Jeziorna w roku 2023 realizowano dla potrzeb jednostek OSP wiele zadań dotyczących zakupów sprzętu pożarniczego, armatury wodnej, remontów pojazdów i sprzętu pożarniczego itp. Z przyznanych środków finansowych dokonywano opłat stałych związanych z utrzymaniem i wykorzystaniem budynków jednostek OSP. Budżet w zakresie wydatków na ochotnicze straże pożarne w roku 2023 został zrealizowany w 98,09%.
Podstawowym celem jednostek OSP jest udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.
Sprawność, wiedza, wyszkolenie, ubezpieczenie oraz okresowe badania lekarskie to podstawowe elementy, które umożliwiają udział strażaków z jednostek OSP w zdarzeniach na terenie gminy, powiatu piaseczyńskiego oraz województwa mazowieckiego. W 2023 r. jednostki OSP brały udział łącznie w 487 zdarzeniach, co stanowi 17% ogółu interwencji na terenie powiatu piaseczyńskiego.
487
Liczba zdarzeń / akcji ratowniczych OSP w 2023 r.
240
Liczba członków OSP w Gminie Konstancin-Jeziorna w 2023 r.
13
Liczba pojazdów pożarniczych w OSP w Gminie Konstancin-Jeziorna w 2023 r.
Ochotnicze Straże Pożarne są ważnym i niezawodnym partnerem samorządu w dbaniu o bezpieczeństwo obywateli, są pomysłodawcami ważnych inicjatyw społecznych podejmowanych na rzecz mieszkańców swoich miejscowości, mają wkład w budowaniu więzi lokalnych środowisk, rozwoju kultury i pielęgnowaniu tradycji. Strażacy cieszą się największym zaufaniem społecznym. Na taką ocenę zapracowali swoim autorytetem, zaangażowaniem w pracy na rzecz społeczności lokalnej i udziałem w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Strażacy OSP czynnie uczestniczą w życiu swoich środowisk, pełniąc funkcję sołtysów , członków rad soleckich a także radnych samorządu terytorialnego.