Gospodarka i ład przestrzenny

LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2023 r.:

3 651

-21,40%

do roku 2022

3 782

Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą

391

Liczba wniosków o wpis do rejestru REGON

208

Liczba wniosków o wypis z rejestru REGON

Stawki podatków dla przedsiębiorców w 2023 r.

W 2023 r. stawki dwóch głównych opłat – podatku od nieruchomości i od środków transportowych – nie zmieniły się i wyniosły tyle samo co w 2022 r. Decyzja o utrzymaniu stawek podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych na terenie Gminy Konstancin-Jeziorna to szczególny wyraz dążenia władz do dalszego zwiększania - już wysokiego - potencjału gospodarczego gminy.

Potwierdzają to chociażby dane wskazujące na dynamicznie rosnącą liczbę podmiotów do rejestru REGON, których w 2023 r. przybyło 391 (3,7 % więcej niż w 2022 r.). Wysokość obowiązujących stawek zapewnia stabilność finansową gminy, a przy tym gwarantuje możliwość dalszego rozwoju.

Pochodną bazy przedsiębiorców na terenie Konstancina-Jeziornej są uzyskiwane wpływy z podatku PIT i CIT. W 2023 r. wartość wpływów z tych podatków w przeliczeniu na 1 mieszkańca wyniosła 3.651,00 zł, było to 21% mniej niż w 2022 r.

Wsparcie przedsiębiorców

Gmina Konstancin-Jeziorna aktywnie włączała się we współpracę w zakresie informowania i promowania form wsparcia dla przedsiębiorców. 

W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Perła Mazowsza – Lokalna Grupa Działania informowano o naborze wniosków wniosków na wsparcie finansowe na założenie działalności gospodarczej. 

Udzielano także informacji o działaniach Powiatowego Urzędu Pracy, w tym m.in. naborze do projektów aktywizujących bezrobotnych. Zgłaszać się do nich mogły zarówno osoby chcące podjąć pracę, m.in. te z niskimi kwalifikacjami, długotrwale bezrobotne lub niepełnosprawne, jaki pracodawcy poszukujący pracowników. Środki przeznaczone były m.in. na szkolenia lub doposażenia stanowiska pracy. Promowano także Piaseczyńskie Targi Pracy, które odbyły się 25.05.2023 r.

Plakat "Bezpłatne szkolenie on-line. Podejmowanie działalności gospodarczej".
Grafika ,,Cykl Konferencji regionalnych''

Finansowe wsparcie dla przedsiębiorców – konferencja

27.10.2023r. odbyła się konferencja zatytułowana „Nowa perspektywa, nowe możliwości – #FEM 2021–2027”. Zostały na niej przedstawiane założenia nowego programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Mazowsza”. 

Zdjęcie przedstawia ludzi w sali na szkoleniu.

Szkolenie dla przedsiębiorców – opłaty środowiskowe

14.11.2023 r. Przedsiębiorcy z powiatu piaseczyńskiego mieli możliwość wzięcia udziału w bezpłatnym szkoleniu dotyczącym opłat za korzystanie ze środowiska.

Zdjęcie kobiet na stoisku z lokalnymi produktami.

Promowanie lokalnych produktów za granicą

Po raz dziesiąty Konstancin-Jeziorna był obecny na Jarmarku Bożonarodzeniowym, który rokrocznie organizowany jest w mieście partnerskim Denzlingen. Na stoisku można było zaopatrzyć się w lokalne produkty i polskie specjały. Rozdawano także gminne informatory i gadżety.

ZARZĄDZANIE PRZESTRZENIĄ

Odpowiednie zarządzanie przestrzenią w gminie ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania porządku przestrzennego, a odpowiednie zmiany oraz uchwalanie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ma korzystne długotrwałe efekty. 

Nowe plany miejscowe wpływają korzystnie na zagospodarowanie niezabudowanych jeszcze terenów. W Gminie Konstancin-Jeziorna większa część powierzchni objęta jest MPZP, co roku jednak podejmowane są nowe uchwały w sprawie objęcia kolejnych terenów miejscowymi planami oraz uchwały mające na celu dokonanie zmian w obowiązujących planach. Taki stan wpływa pozytywnie na wizerunek gminy oraz zadowolenie mieszkańców, a także na sprawniejsze procesy inwestycyjne.

W 2023 r. miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego objętych zostało 5 nowych obszarów.

Na koniec roku w sporządzeniu było 87 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. 

Warto przypomnieć, że jeszcze w 2020 r. Burmistrz Konstancina-Jeziorny powołał Gminną Komisję Urbanistyczno-Architektoniczną, która będzie stała na straży ładu przestrzennego gminy. Członkowie komisji doradzają w sprawach związanych z planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym. 

94

Liczba MPZP 

obowiązujących

5

Liczba planów 

uchwalonych

6 917

Powierzchnia objęta 

MPZP (ha)

88,5%

Powierzchnia Gminy 

objęta MPZP

Zasięg planów na tle gminy

Mapka - Zasięg planów na tle gminy.

Pełny wykaz aktów planowania przestrzennego: LINK

Aktualizacja Geoportalu

Gminny System Informacji Przestrzennej został zaktualizowany o nowe, kolorowe ortofotomapy miasta i gminy Konstancin-Jeziorna. W internetowym geoportalu, prowadzonym przez konstanciński magistrat, dostępnych jest już 21 zdjęć lotniczych, z których najstarsze pochodzi z 1958 r.

 W odróżnieniu od innych serwisów mapowych, takich jak Google Maps, konstańciński GSIP aktualizowany jest na bieżąco. Wyszukiwarka, którą można znaleźć na stronie, pozwala na ustalenie położenia m.in. obiektu, adresu, numeru działki ewidencyjnej czy powierzchni działki. Dodatkowo w GSIP są dostępne miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego – zarówno te obowiązujące, jak i opracowywane. 

Zdjęcie satelitarne.

TERENY ZIELONE

Gmina Konstancin-Jeziorna obejmuje wiele form ochrony przyrody. Gmina znajduje się na terenie Warszawskiego Obszaru Ochrony Krajobrazu. Tereny gminy obejmują część Chojnowskiego Parku Krajobrazowego oraz kilka rezerwatów przyrody - Rezerwat Łęgi Oborskie, Rezerwat Łyczyńskie Olszyny, Rezerwat Skarpa Oborska, Rezerwat Obory, Rezerwat Wyspy Świderskie oraz Rezerwat Wyspy Zawadowskie. 

W parkach, na skwerach i przy ulicach posadzono łącznie 24 tys. kwiatów i roślin ozdobnych. Nasadzenia zlecił Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna w ramach pielęgnacji i urządzania terenów zieleni. Wymiana dekoracji kwiatowych z wiosennych na letnie objęła m.in. Park Zdrojowy, miejskie skwery, ulice i ronda. Ponad 250 kwietników, donic oraz zawieszonych m.in. na latarniach konstrukcji zapełniło się kwietnymi kompozycjami. Wśród nich m.in. pelargonie stojące i wiszące, surfinie, gaury, werbeny, wilce oraz inne kwiaty i trawy ozdobne. 

Samorząd Gminy aktywnie wspiera akcje sprzątania. Zapewniane są bezpłatnie worki i rękawice, a Zakład Gospodarki Komunalnej odbiera zebrane odpady. Pracownicy wydziału Gospodarki Komunalnej i Spraw Lokalowych urzędu przyjmują o zaśmieconych miejscach lub o planowanych inicjatywach społecznego sprzątania. 

Dzikie wysypiska można zgłaszać poprzez Gminny System Informacji Przestrzennej, zakładka: Zgłoś problem. W przypadku terenów prywatnych zgłoszenia kierowane są do Straży Miejskiej w Konstancinie-Jeziornie.

Zdjęcie mostu.
Kolorowe bratki i laki na miejskich rabatkach.

Kolorowe bratki i laki na miejskich rabatkach

W ramach wiosennych nasadzeń pojawiły się kolorowe kwiaty na rondach, skwerach, wybranych ulicach i w Parku Zdrojowym. Na miejskich rabatkach pojawiły się różnokolorowe bratki, symbol wiosny. Łącznie zasadzono ponad 4,8 tys. roślin. 

Dwie osoby sadzące drzewa.

„Łączą nas drzewa”

27 kwietnia 2023 r. Gmina Konstancin-Jeziorna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Łączą nas drzewa”, w ramach której w Nadleśnictwie Chojnów posadzono 400 młodych dębów. W tym roku wydarzenie to miało wymiar szczególny – poświęcone było pamięci papieża Jana Pawła II - posadzono „Las Pamięci Jana Pawła II”.

Kobieta trzymająca sprzęt elektryczny podczas zbiorki elektroodpadów.

nowe nasadzenia

3 września 2023 r., podczas gminnych dożynek w Kawęczynku odbyła się wielka zbiórka elektroodpadów. Każdy, kto przyniósł zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny otrzymał sadzonkę roślin ogrodowych i ekoupominek. To wspólna akcja konstancińskiego samorządu i Organizacji Odzysku ELECTRO-SYSTEM.

Cztery osoby sadzące drzewa.

Sadzonki roślin i ekoupominki za elektroodpady

W dniach 29- 30 listopada 2023 r. zostało posadzonych ponad 200 nowych drzew w przestrzeni miejskiej. W kilku lokalizacjach posadzonych zostało łącznie 214 drzew – 74 sztuki dużych, wieloletnich gatunków – w tym m.in. dęby szypułkowe, lipy europejskie, klony czerwone, olchy czarne, brzozy pożyteczne, graby pospolite, jesiony wyniosłe, świerki serbskie oraz 140 sztuk 3-letnich sosen zwyczajnych. Największą liczbą nasadzeń objęta została główna część miasta – m.in. Park Zdrojowy, pas zieleni wzdłuż ul. Henryka Sienkiewicza czy skwer im. Stanisława Likiernika. O nową zieleń wzbogaciły się również osiedle Mirków oraz Słomczyn.

Zdjęcie harcerzy zabierających śmieci w lesie.
Dzieci podczas zbiórki śmieci.

Wielkie Sprzątanie Konstancin-Jeziorna

W dniu 15 kwietnia 2023 r. odbyły się społeczne akcje sprzątania Obór, Cieciszewa oraz Konstancina-Jeziorny. Harcerze i mieszkańcy zebrali około 350 worków śmieci, w tym: 200 w Konstancinie-Jeziornie i jego okolicy. Najwięcej zebrano butelek i opon.

Zdjęcie dzieci podczas światowego dnia ziemi.

Światowy Dzień Ziemi

Dzień 22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi - Szkoła Podstawowa nr 2 w Konstancinie-Jeziornie obchodziła uczcuła je paradą uliczną, lekcjami o tematyce ekologicznej, uroczystym apelem, pokazem mody, występami artystycznymi oraz społecznym sprzątaniem. W liczne akcje zaangażowane były dzieci, młodzież oraz nauczyciele.

Dzieci podczas gwiazdy eko-edukują gdzie, specjaliści od spraw recyklingu edukowali młodzież.
Grafika ,,Event i Konkurs w twoim mieście''

gwiazdy eko-edukują

9 maca 2023 r. w Konstancinie-Jeziornej edukowali eksperci od recyklingu – Saszan, wokalistka i influencerka - oraz dziennikarz Kuba Adamiak. Ambasadorzy Eco Studio – Electro System poprowadzili lekcję przyrody połączoną z zabawą i koncertem. Wzięło w niej udział 180 uczniów. Była to czwarta odsłona projektu edukacyjno-ekologicznego realizowanego przez Organizację Odzysku Electro-System, a którego partnerem jest gmina Konstancin-Jeziorna.

Zdjęcie osób biorących udział w święcie wody.

„Święto wody”

29 kwietnia 2023 r. odbyła się druga edycja „Święta wody”. Była  wypełnioniona panelami dyskusyjnymi i spotkaniami z ekspertami, wzbogacona spacerem ornitologicznym i warsztatami dla dzieci nt. ekosystemów wodnych. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Mieszkańców Konstancina-Jeziorny „Nasz Konstancin”.

„Ekologiczny piknik rodzinny”

„Ekologiczny piknik rodzinny”

14 czerwca 2023 rokuodbył się „Ekologiczny piknik rodzinny” w Szkole Podstawowej nr 1 w Konstancinie-Jeziornie. Wśród atrakcji były: pokój zagadek, gigantyczna gra planszowa i puzzle, sadzenie roślin antysmogowych, a także rodzinne zabawy ruchowe i konkurencje sportowe na świeżym powietrzu.

Zdjęcie przedstawia przesmyk wodny.

Badania ekohydrologiczne Łąk Oborskich

Ocenę hydrologicznych uwarunkowań funkcjonowania rezerwatu przyrody Łęgi Oborskie w odniesieniu do możliwości zagospodarowania jego najbliższej okolicy przygotowało Centrum Ochrony Mokradeł z Warszawy. Wyniki badań są dostępne pod linkiem Raport ekohydrologiczny Łąk Oborskich

Grafika ,,Warsztaty Dendrologiczne''

warsztaty dendrologiczne

24 czerwca 2023 r. Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych i gmina Konstancin-Jeziorna zorganizowały bezpłatne warsztaty dendrologiczne w Chojnowskim Parku Krajobrazowym. Ich uczestnicy mogli zdobyć wiedzę z zakresu dendrologii, czyli drzewoznawstwa.

Osoby biorące udział w międzynarodowym konkursie róż.

Międzynarodowy Konkurs Róż

Gmina Konstancin-Jeziorna była partnerem Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie w organizacji 4. edycji The Warsaw Rose Trials (Międzynarodowy Konkurs Róż), który odbył się  19 sierpnia  2023 r. Wszyscy chętni mieli okazję ocenić nowe odmiany róż, które rywalizowały w międzynarodowym konkursie.