DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA

Wydatki zrealizowane w ramach kultury I DZIEDZICTWA NARODOWEGO w 2023 r.:

7 354 688

+9,03%

do roku 2022

WARTOŚĆ DOTACJI PODMIOTOWEJ PRZEKAZANEJ KONSTANCIŃSKIEMU DOMOWI KULTURY w 2023 r.:

4 360 000

+5,19%

do roku 2022

konstanciński dom kultury w 2023 r.

24

rodzaje sekcji z zakresu edukacji kulturalnej

357

uczestników zajęć edukacyjnych i zespołów

3

kluby tematyczne

11

koncertów

17

spektakli dla dzieci, młodzieży i dorosłych

9

wystaw

74

pokazy filmowe 

13

warsztatów artystycznych

2,8 mln

Liczba odsłon strony internetowej KDK

1 145

Obserwujących

Instagram KDK

10 399

Obserwujących 

profil KDK na Facebook

911

Nowe polubienia strony Facebook

Największe imprezy gminne w 2023 r.

jarmark kultury urzecza

14.05.2023 r.

Jarmark Kultury Urzecza to wydarzenie plenerowe, które prezentuje historię i kulturę nadwiślańskiego mikroregionu Urzecze, rzemiosło, sztukę, muzykę, tańce, kuchnię oraz zanikające zawody typowe dla tego mikroregionu. Po raz drugi Jarmark zorganizowany został w samym sercu Konstancina-Jeziorny w Parku Zdrojowym, co zaprocentowało przyciągnięciem szerszej publiczności.

Na plenerowej scenie wystąpiły zespoły prezentujące muzykę regionalną i folkową: Małe Piskorze, Łurzycanki, Sołtysi, Przepióreczka, Jarzębina Czerwona, Urzeczeni, Wilanowska Orkiestra Dęta z zespołem 30 Plus. Gwiazdą Jarmarku był zespół Łysa Góra – akustycznie, który wykonał autorskie kompozycje inspirowane kulturą ludową. Dużą widownię zgromadził spektakl plenerowy dla najmłodszych „Wars i Sawa” – Teatru Igraszka.

Wydarzeniu towarzyszyły liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych: binduga – rekonstrukcja siedliska flisackiego z dymiącymi kociołkami, kuchnia Urzecza, przejażdżki tradycyjnymi łodziami pychówkami, a także warsztaty ginących zawodów; wycinanki i plecenia wianków oraz warsztaty dla dzieci; 

Podczas Jarmarku można kupić wiele regionalnych produktów, lokalne przysmaki i wyjątkowe rękodzieło.  

Jarmark Kultury Urzecza współfinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Frekwencja: 1500 uczestników

Koncert podczas jarmarku kultury Urzecza.
Koncert podczas jarmark kultury Urzecza.

dni Konstancina – PIKNIK RETRO

03-04.06.2023 r.

Dni Konstancina to doroczne święto gminy Konstancin-Jeziorna, którego wyjątkowa formuła przyciąga nie tylko mieszkańców, ale też kuracjuszy i licznych turystów.  To wydarzenie wyróżnia połączenie tradycji nawiązującej do początków letniska z nowoczesnością. W 2023 r. Dni Konstancina – Piknik Retro przygotowane zostały w stylu belle epoque. Święto miasta gwarantuje różnorodną, rodzinną rozrywkę, koncerty znanych artystów, spektakle, wystawy, a także promuje historię, zabytki i walory turystyczne Konstancina-Jeziorny. 


dni Konstancina – PIKNIK RETRO

W 2023 r. na scenie w Amfiteatrze wystąpili: Kwartet TheTonacja, Iluzjonista Maciej Piskorz, Młodzi Artyści Konstancina, „Hugonetki znad Jeziorki” – piosenka kabaretowa – studio piosenki KDK, Cafe Cabaret Trio, „Opera jest kobietą” – zespół Bellcanti, Koncert LemON. Na drugiej scenie plenerowej w altanie Teatr Klasyki Polskiej zaprezentował spektakl „Śluby Panieńskie”.


W programie znalazły się liczne plenerowe atrakcje w stylu retro: Piknik Retro belle epoque oraz tworzenie żywego obrazu, spotkanie z Tomaszem Lachowskim, autorem albumu „Konstancin-Jeziorna – obrazy z przeszłości”, Mecz Retro Piłki Nożnej, krykiet, boule, „Walce, walczyki…” pokaz i warsztaty tańca z epoki Weroniki Olczyk i Przemysława Czarneckiego, Bal Apaszów – potańcówka z Kapelą Spalską, loty Balonem, pokaz modeli pływających. Konkurs na Retro Latawiec, prezentacja zabytkowych samochodów,  Fotoplastikon,  Atelier Fotograficzne,  Belle Époque – sztuka makijażu, a także warsztaty retro: Pocztówka z epoki,  Zrób swoją zazdrostkę oraz zabawy i animacje retro dla dzieci

Na gości czekały także rodzinne warsztaty szachowe i spotkanie z Patrykiem Łagowskim – międzynarodowym mistrzem szachowym, gry i konkursy sportowe dla dzieci.


Podczas Dni Konstancina otwarte zostały dwie wystawy fotografii - w galerii Hugonówki mała retrospektywa wybitnego fotografa „Wojciech Druszcz – Obiektywnie”, a Parku Zdrojowym ekspozycja plenerowa „Moja własna historia” Roberta Czułby.


Frekwencja: 7 000 uczestników

plenerowe atrakcje w stylu retro
Amfiteatr podczas koncertu.

jazz zdrój festiwal

16.07.2023 r.

Jazz Zdrój Festiwal to wyjątkowe wydarzenie muzyczne poświęcone pamięci wybitnego jazzmana, Louisa Armstronga. Festiwal jest jedną z największych imprez tego typu na Mazowszu i w 2023 r. obchodził 10. Jubileusz swojego istnienia. Podczas każdej edycji króluje klasyczny jazz, nawiązujący do czasów powstania letniska.

Koncert podczas jazz zdrój festiwal

LETNI SEZON ARTYSTYCZNY

25.06-09.09.2023 r.

Konstanciński Dom Kultury w okresie wakacyjnym przygotował 20 bezpłatnych koncertów na scenie Amfiteatru i Altany oraz propozycje łączące kulturę z aktywnością fizyczną. Na wszystkich spragnionych ruchu i świeżego powietrza czekały potańcówki i zajęcia jogi.

Letni Sezon Artystyczny otworzył 25 czerwca koncert Antka Soyki z zespołem. Podczas Letniego Sezonu Artystycznego wystąpili:

Letni Wieczór Filmowy 

Cykl „Letni Wieczór Filmowy” to wakacyjne piątki pełne niespodzianek dla dzieci i widzów dorosłych. W sali widowiskowej KDK odbyły się cztery pokazy filmowe o zróżnicowanej tematyce: komedia, dramat, kryminał oraz dwa seanse dla dzieci. 

Frekwencja: 415 uczestników

Joga w plenerze 

Zajęcia odbywały się w Parku Zdrojowym na polanie przy Hugonówce przy rzeźbach Beaty Czapskiej  Wilki. Zajęcia, Skierowane były zarówno do doświadczonych, jak i początkujących, bez ograniczeń wiekowych, cieszyły się dużym zainteresowaniem. 

Roztańczona Hugonówka

Potańcówki w altanie przy Hugonówce, organizowane w każdy letni weekend, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem miłośników tańca. Uczestniczyli w nich mieszkańcy gminy i kuracjusze. Potańcówki przygotowane były z indywidualnymi, wiodącymi tematami muzycznymi, co miało też wartość edukacyjno-kulturoznawczą. Uczestnicy tańczyli m.in. przy najpiękniejszych polskich melodiach, szlagierach lat 60. i 70., przebojach muzyki filmowej, popularnych ludowych utworach, latynoskich rytmach salsy, samby, cha-chy czy bachaty.

Frekwencja: 

Zdjęcie przedstawia jeden z koncertów w okresie wakacyjnym.
Zdjęcie przedstawia jeden z koncertów w okresie wakacyjnym.
Zdjęcie przedstawia jeden z koncertów w okresie wakacyjnym.
Zdjęcie przedstawia jeden z koncertów w okresie wakacyjnym.

XVI festiwal otwarte ogrody

09-10.09.2023 r.

Przez dwa dni trwania festiwalu znów była okazja, by odwiedzić najpiękniejsze miejsca i poznać wyjątkowe osoby związane z jedynym uzdrowiskiem na Mazowszu. Podczas Festiwalu Otwarte Ogrody uchylają się bramy i drzwi do zamkniętych na co dzień, często zabytkowych domów i ogrodów.W bogatym i różnorodnym programie z pewnością każdy znalazł coś dla siebie – dzieci, młodzież i dorośli. 

W 2023 r. czekało aż 26 różnych bezpłatnych wydarzeń w tym m.in.: wystawy – malarstwa, rzeźby i archiwalnych fotografii; warsztaty; koncerty; spotkania autorskie oraz spacery z przewodnikiem śladami przeszłości. Wszystkie pozwoliły na twórcze spędzenie czasu w otoczeniu przepięknej, malowniczej przyrody. 

Organizatorami festiwalu są Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego, gmina Konstancin-Jeziorna oraz Konstanciński Dom Kultury, a koordynatorką Hanna Budnicka. Festiwal Otwarte Ogrody jest współfinansowany przez gminę Konstancin-Jeziorna. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, oraz Ksawery Gut, starosta piaseczyński. Patronat medialny sprawują „Kurier Południowy” i „Przegląd Piaseczyński”. 

XVI festiwal otwarte ogrody
XVI festiwal otwarte ogrody

IX PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ SENIORÓW WRZOSOWISKA

06-08.10.2023 r.

Wrzosowiska - święto seniorów – służą aktywizacji i integracji środowisk seniorskich gminy Konstancin-Jeziorna oraz wymianie doświadczeń. W 2023 r., dzięki dofinasowaniu w ramach programu Mazowsze dla Seniorów, zorganizowany został bogaty, trzydniowy program. Konstancińscy seniorzy mieli okazję obejrzeć koncert zespołu „Krawiec Band” oraz uczestniczyć w licznych warsztatach rękodzielniczych i dietetycznych. Jak co roku w Przeglądzie Twórczości Artystycznej wzięli udział przedstawiciele lokalnych kół i stowarzyszeń, skupiających najstarszych mieszkańców gminy, zespoły artystyczne i indywidualni wykonawcy, którzy zaprezentowali się licznej publiczności. Weekend zakończył wieczorek taneczny. 

Wydarzenie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla Seniorów 2023”.

Frekwencja: 280 osób.

IX PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ SENIORÓW WRZOSOWISKA
IX PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ SENIORÓW WRZOSOWISKA

FESTIWAL FILMOWY MAKLAKA i jego przyjaciół 

27.09-01.10.2023 r.

W ramach VI Festiwalu Filmowego Maklaka i jego przyjaciół zaprezentowane zostały ponadczasowe filmy z udziałem Zdzisława Maklakiewicza oraz współczesnych twórców, których wyróżnia właściwe patronowi Festiwalu dystans, ironia oraz humor. Gościem honorowym ubiegłorocznej edycji był Jacek Bromski. 

Ważna częścią programu były pokazy filmów konkursowych. W 2023 r. zgłoszone zostały 62 filmy młodych twórców, spośród których Jury pod przewodnictwem Tomasza Raczka wybrało te z największą dozą “ducha” Patrona Festiwalu. Jury przyznało cztery nagrody i trzy wyróżnienia. 

Oprócz sekcji konkursowej w programie znalazły się filmy w reż. Jacka Bromskiego, filmy Studio Munka oraz dwa spotkania z twórcami: Henri Seroką, kompozytorem muzyki filmowej, i spotkanie z Jackiem Bromskim, które poprowadził Tomasz Raczek. Wydarzeniem niespodzianką był przedpremierowy pokaz pilota serialu „U Pana Boga w Królowym Moście” w reż. Jacka Bromskiego. Festiwal zakończyła Gala Finałowa i recital Jerzego Kryszaka.  

Frekwencja: 1280 uczestników.

FESTIWAL FILMOWY MAKLAKA i jego przyjaciół
FESTIWAL FILMOWY MAKLAKA i jego przyjaciół

jarmark świąteczny

17.12.2023 r.

Pod koniec 2023 r. odbył się tradycyjnie Konstanciński Jarmark Świąteczny. Wśród licznych atrakcji znalazły się: kiermasz rękodzieła i ozdób świątecznych, spotkanie z Mikołajem i Stworem Głodomorem, szczudlarze, warsztaty dla dzieci oraz miejska wigilia. 

jarmark świąteczny

Muzeum Wycinanki

Grafika ,,Muzeum Wycinanki''

Celem funkcjonowania Muzeum jest zachowanie i udostępnienie szerokiej publiczności zbiorów wycinanki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem wycinanek z terenów nadwiślańskich Mazowsza. Wystawa prezentuje tradycyjną sztukę polską jako oryginalny i wartościowy zasób motywów i form artystycznych, które mogą stanowić źródło inspiracji dla wielu dziedzin artystycznych. 

Muzeum posiada największą w Polsce i unikatową w skali świata kolekcję wycinanek zawierająca ponad 3500 obiektów, w tym 2500 wycinanek zgromadzonych przez Antoniego Śledziewskiego – znanego filologa i badacza folkloru. Kolekcja jest przez cały czas wzbogacana m.in o spuściznę po Marii Gleń przekazaną przez syna, Adama Glenia,  wycinanki Czesławy Kaczyńskiej m.in wielkoformatowa, 2 metrowa leluja; darowizny Państwa Staśkiewiczów m.in. licząca prawie 100 lat wycinanka Stanisławy Staśkiewicz, matki darczyńcy Wincentego Staśkiewicza oraz autorskie wycinanki Pana Wincentego i jego żony Cecyli. Ważną częścią kolekcji są artefakty związane z fabryką papieru m.in zabytkowe dokumenty, sita. Interesującym eksponatem w kolekcji jest makieta Fabryki Papieru, którą stworzyli jej  pracownicy w 1985 r. Odrestaurowana  makieta została przekazana Muzeum w depozyt przez firmę Arche.

Przestrzeń przeznaczona na wystawę stałą ma powierzchnię 123 m² i jest podzielona na 3 główne bloki tematyczne:

Ekspozycja, oprócz samych wycinanek prezentuje liczne historyczne dokumenty, wydawnictwa i inne przedmioty, m. in. oryginalne nożyce do strzyżenia owiec, którymi do dziś posługują się najbardziej znane i cenione wycinankarki.

Materiały ekspozycyjne uzupełniają 3 filmy:

Zdjęcie budynku Muzeum Wycinanki.
Jedno z wydarzeń na terenie muzeum.
Jedno z wydarzeń na terenie muzeum.

Oficjalne otwarcie Muzeum Wycinanki

24 czerwca 2023 r. odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Wycinanki, prowadzonego przez Konstanciński Dom Kultury. 

Otwarcie było zakończyło realizowany od 2017 r. projekt Muzeum Wycinanki w ramach programu RPO WM 2014-2020. Inwestycja uzyskała 2.5 mln zł unijnego dofinansowania na rewitalizację Domu Ludowego i stworzenie w tym zabytkowym budynku  innowacyjnego obiektu. Całkowity koszt realizacji projektu wynosił 5.696,405 zł, z czego wkład własny wynosił 3.128.636,42 zł. Na ukończenie wystawy głównej KDK pozyskał środki w Fundacji Most the Most w wysokości 200.000,00 zł.

Na otwarcie Muzeum Wycinanki KDK przygotował bogaty dwudniowy program obejmujący oprowadzanie po wystawie, warsztaty, animacje i koncerty. Warsztaty poprowadziły mistrzynie wycinankarstwa z regionu Kurpi Puszczy Zielonej. Również duże zainteresowanie wzbudziły warsztaty i animacje związane z papierem (czerpanie papieru, origami, powietrzna wycinanka) oraz kulturą ludową (ludowe panienki, lepienie z gliny, gra terenowa „na tropie kogutka”). Na scenie wystąpili m.in. duet muzyki tradycyjnej Sebastian Pikula i Jakub Cieśla oraz Kapela Niwińskich. Można także było spróbować specjałów lokalnych kuchni.

W otwarciu wzięli udział przedstawiciele władz Mazowsza i Gminy Konstancin-Jeziorna, instytucji kultury, darczyńcy, partnerzy, sponsorzy, przyjaciele Muzeum oraz mieszkańcy Konstancina-Jeziorny.

Oficjalne otwarcie Muzeum Wycinanki
Oficjalne otwarcie Muzeum Wycinanki
Oficjalne otwarcie Muzeum Wycinanki

Działalność edukacyjna

Jednym z najważniejszych zadań Muzeum jest działalność edukacyjna, którą rozpoczęto jeszcze przed oficjalnym otwarciem wystawy stałej we wrześniu 2022 r. Jest to różnorodna oferta skierowana do szkół i mieszkańców gminy: lekcje muzealne, warsztaty, pokazy filmów etno. Program został doceniony główną nagrodą plebiscytu  Perła Mazowsza - konkursu organizowanego przez Przegląd Piaseczyński. W 2023 r. prowadzone były lekcje muzealne i warsztaty wycinankarskie dla szkół, przedszkoli, stowarzyszeń, Klubów Seniora i innych grup zorganizowanych.

Lekcje muzealne

W trakcje lekcji muzealnych uczestnicy poznawali historię wycinanki oraz Fabryki Papieru w Konstancinie-Jeziornie i jej związku z wycinanką na Urzeczu. W praktycznej części uczyli się wycinać charakterystyczne formy i motywy z najbardziej znanych regionów naszego kraju. Oferta lekcji jest dostosowywana do wieku i umiejętności grupy. Od stycznia do grudnia 2023 r. przeprowadzonych zostało 71 lekcji muzealnych, w których brało udział średnio 22 uczestników; łącznie w lekcjach muzealnych wzięło udział 1562 osób.

Otwarte Popołudnia

styczeń - grudzień 2023 r.

Bezpłatne warsztaty wycinankarskie organizowane w Muzeum przez cały rok raz z tygodniu. Program skierowany jest przede wszystkim do mieszkańców Konstancina-Jeziorny, ze szczególnym uwzględnieniem dzielnicy Mirków. Jednak w zajęciach brały udział również osoby spoza gminy Konstancin-Jeziorna i goście z zagranicy. W 2023 r. odbyło się 20 takich spotkań.  

Zajęcia edukacyjne i plastyczne w muzeum.
Zajęcia edukacyjne i plastyczne w muzeum.
Zajęcia edukacyjne i plastyczne w muzeum.

Promocja Muzeum - wydarzenia specjalne

Noc Muzeów

W ramach Nocy Muzeów w Muzeum Wycinanki zorganizowane zostały otwarte warsztaty i lekcje muzealne, przybliżające uczestnikom historię i praktykę sztuki wycinankarskiej.

Muzeum Wycinanki nie ogranicza swojej działalności do siedziby Muzeum. W 2023 r. uczestniczyło w szeregu wydarzeń w Konstancinie-Jeziornie i Warszawie, podczas których promowało swoją działalność, edukowało w zakresie historii wycinanki oraz prowadziło warsztaty wycinankarskie.

Inne wydarzenia:

Goście zagraniczni

Konstancin-Jeziorna prowadzi aktywną współpracę międzynarodową z miastami partnerskimi. W 2023 r. Muzeum zwiedziły:

Zajęcia plastyczne organizowane przez muzeum.
Zajęcia plastyczne organizowane przez muzeum.
Zajęcia plastyczne organizowane przez muzeum.

Frekwencja w 2023 r.

WIRTUALNE MUZEUM KONSTANCINA - Muzeum Konstancina-Jeziorny

Wirtualne Muzeum Konstancina to projekt dotyczący historii Konstancina-Jeziorny, obszaru o niezwykle ciekawej i złożonej przeszłości i kulturze. Celem projektu, istniejącego od 2012 r. jest gromadzenie wszelkiego rodzaju wiedzy, dokumentów, map, fotografii, opracowań, a także nie publikowanych do tej pory wspomnień i relacji przechowywanych w prywatnej pamięci i domowych archiwach. W ramach projektu organizowane są spotkania historyczne i wystawy, a także wydawane publikacje na temat historii Konstancina. W 2015 r. na bazie zebranych materiałów powstała sala muzealna a w niej wystawa pt. Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Konstancina-Jeziorny będąca zalążkiem przyszłego Muzeum Konstancina.

Jednym z elementów projektu jest też strona internetowa powstała z inspiracji lokalnych organizacji pozarządowych - Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina oraz Koła Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny. Realizatorem strony jest Konstanciński Dom Kultury.

Na stronie znajdują się informacje o historii terenów wchodzących w skład Konstancina-Jeziorny, o ludziach, którzy tu mieszkali, a także o niepowtarzalnym dziedzictwie architektonicznym - zbiorze willi, kościołów, budynków rolnych i przemysłowych oraz założeń urbanistycznych powstałych na przestrzeni ponad stu minionych lat.

Materiały są i będą systematycznie gromadzone także przez organizację kwerend i spotkań na temat historii i kultury Konstancina-Jeziorny. W ramach projektu podejmowana jest współpraca z badaczami - historykami, historykami sztuki i literatury, kulturoznawcami, muzykologami, antropologami i etnografami. 

KDK w 2023 r. konsekwentnie rozbudowywał kolekcję przyszłego Muzeum Konstancina-Jeziorny (powstającego na I piętrze Willi Kamilin przy ul. Józefa Piłsudskiego 42). W 2023 r. do zbiorów KDK pozyskane zostały następujące obiekty:

Inne wydarzenia kulturalne w 2023 r.

Koncerty

Koncert
Koncert

spektakle


Spektakle profilaktyczne

Dzięki pozyskaniu przez KDK dotacji celowej było możliwe zaprezentowanie konstancińskiej młodzież szkolnej spektaklu „Działka” i musicalu „Naprawczak”, które podejmowały problematykę uzależnień i społecznej reakcji na chorobę. Problematyka obu przedstawień bardzo poruszyła widownię, a ze względu na ogromne zainteresowanie zostały one pokazane dwukrotnie.

Wartości wychowawczo-profilaktyczne spektakli: uświadomienie zagrożenia dla zdrowia wynikającego z picia alkoholu, sięgania po różnego rodzaju środki psychoaktywne, dopalacze, konsekwencji bezmyślnego korzystania z łatwo dostępnych środków farmaceutycznych, kierowania się powszechnie akceptowalnymi wartościami społecznymi w budowaniu swojej pozycji w grupie, wzmacnianie wagi osobistego wyboru w preferowaniu zachowań i postaw pozytywnych, z podkreśleniem praktycznego zastosowania pojęcia asertywności. 


Frekwencja: ponad 800 osób


Oferta świąteczna – spektakl i film dla szkół 

W grudniu KDK zrealizował dwa wydarzenia dedykowane dzieciom z konstancińskich szkół. Spektakl na podstawie baśni "Królowa Śniegu" dedykowany przedszkolakom i uczniom klas  0-IV.  Dla starszych dzieci był seans filmowy „Mikołaj w każdym z nas 2”. W wydarzeniach uczestniczyło 170 dzieci z okolicznych szkól i przedszkoli.

Spektakl
Publiczność na spektaklu.

wystawy

Wystawa zdjęć w muzeum.
Wystawa zdjęć w muzeum.
Wystawa zdjęć w muzeum.